Naša spoločnosť sa zameriava hlavne na mimosúdne odškodnenie nárokov. Má to viacero dôvodov. V prvom rade, v absolútnej väčšine prípadov, žaloba na súde nie je potrebná a ak Vám bude niekto tvrdiť opak, je na mieste hľadať „skrytú“ príčinu takéhoto tvrdenia. Zákony na Slovensku sú v tomto prípade naklonené poškodenej strane, a s dostatkom informácií a skúseností v danej oblasti nie je problém získať poistné plnenie od poisťovne.
Tiež je zaujímavé porovnanie z časového hľadiska. Pri štandardnom uplatnení škody mimosúdnou cestou, poisťovňa plní vzniknuté nároky do troch mesiacov od uplatnenia, resp. od času, kedy je možné pristúpiť k likvidácii škody zo strany poisťovne. Ak sa rozhodnete poisťovňu či vinníka žalovať, za tri mesiace od samotného podania žaloby nie je zvyčajne vytýčené ani len prvé pojednávanie. A takýto súdny spor sa môže ťahať aj niekoľko rokov. To je v porovnaní s trojmesačnou lehotou pri klasickom uplatnení nároku veľký rozdiel. Náklady na vypracovanie žaloby a jej podanie na súd sú neporovnateľne vyššie, ako náklady na mimosúdne uplatnenie voči poisťovni.
Toto je len malý zlomok dôvodov, prečo “hnať” poisťovňu za každú cenu na súd, nemusí byť to najsprávnejšie riešenie. Samozrejme, sú prípady, kedy aj my vyhodnotíme, že iné riešenie už neexistuje. Preto máme v našom tíme aj skúsených právnikov, ktorí dokonale poznajú problematiku a dokážu veľmi dobre vyhodnotiť situáciu, aby konali v prvom rade v prospech klienta. Jedná sa hlavne o poistné plnenia, ktoré poisťovna odmietla vyplatiť na základe štandardného uplatnenia – vtedy, keď nepomôže ani odvolanie, či dodatočná argumentácia. Ak sme si istí, že na uplatnené nároky má klient právo, je prirodzené požiadať súd, aby v sporných bodoch rozhodol. V tomto prípade sa však treba pripraviť na zdĺhavú cestu, ktorá môže trvať aj niekoľko rokov.
Ak stojíte na úplnom začiatku, ak sa rozhodujete, čo a ako uplatniť, odporúčame Vám ísť čo najrýchlejšou cestou, ktorá Vám zabezpečí poistné plnenie v čase, keď ho najviac potrebujete. Niekedy je ťažké v návale emócií rozhodovať pragmaticky, ale verte nám, vo väčšine prípadov nie je nutné po dopravnej nehode zháňať právnikov a otvárať súdne spory. Je to veľmi zdĺhavá a nákladná cesta s neistým výsledkom.
Ak máte viac otázok k tejto téme, neváhajte nás kontaktovať.